Vinohradský sbor ČCE

Příběh mapy

Snad to bylo v roce 1991, nebo již v roce 1990? Přesný den a hodinu lze jistě dohledat v zápisech ze synodů naší církve. Synody se tenkrát konaly celé, včetně zahajovacích a závěrečných bohoslužeb, v kostele na Vinohradech. A tehdy, někdy mezi desátou a jedenáctou hodinou dopoledne, bylo přerušeno projednávání návrhů z konventů, všichni synodálové museli opustit dům, odejít na ulici, nebo prý ještě lépe do parku – a nejméně hodinu jsme se neměli (nesměli) vracet!

Někdo, prý „anonym“, telefonicky oznámil policii, že v kostele je umístěna nálož – „a takovou věc samozřejmě nelze brát na lehkou váhu“, oznámil nám příslušník policie. Vynucená přestávka se protáhla do začátku odpoledního zasedání.

Byl jsem zvědavý, jak takové hledání „nálože“ probíhá. a tak jsem muži, který nás z kostela vykázal, řekl, že jsem místní farář, že v domě bydlím a při této „domovní prohlídce“ – samozřejmě „na vlastní nebezpečí“ – chci být. Váhal, pak ale souhlasil!

Prohlídku provádělo několik mužů, hlavně detektorem kovu, a služební pes. Ten byl nejpilnější! Proběhl lavicemi, „nakoukl“ do zadních místností, věnoval pozornost i „falešným“ dveřím vedle hlavního vchodu, vyběhl na „galerii“ a mně se zdálo, že i tady ho zajímá především to, co je za dveřmi. Nejprve to byly dveře do prostoru za zdí, na které jsou obrazy bratra Miroslava Rady. O této „skrýši“ jsem tehdy nevěděl! Je několik metrů dlouhá, široká snad asi 60 cm, před lety se tudy chodívalo k varhanům! Tehdy byla plná věcí, většinou židlí. Jeden z mužů ty dveře otevřel (snad nějakým šperhákem), jít dál se ale neobtěžoval nikdo. Ani pes ne! Toho vzápětí zaujaly jiné dveře, a to ty, které vedou z pravé galerie na zahradu. Zamčené nebyly! Stál jsem nejblíže a mohl je snadno otevřít. I za nimi je menší prostor, jakési „mezidveří“. Pes tam skokem vběhl a hned zase vyběhl. Pak ho jeho pán odvedl, nejspíše do sklepa a potom někam dál po domě.

Jestli byly i ty druhé dveře, které vedou ze zahrady na galerii, otevřené nebo zamčené, to už nevím. V prostoru mezi nimi, ve kterém pes nic nebezpečného nenašel, ležely ale dvě pozoruhodné věci. Zarámovaný obraz T.G.Masaryka, který je nyní v kanceláři sestry farářky a něco, o čem jsme si já i policista vedle mne mysleli, že je to rohožka na čištění bot. Vypadalo to tak!

Byla to ale ta mapa Palestiny, která je nyní v sále v prvním poschodí. „To si tady někdo připravil, aby si to odnesl“, řekl policista a já tomu uvěřil, až když o něco později zmizela ze Stolu Páně stará, velká Bible Kralická. Vděčně připomínám, že ta, kterou nyní máte, je po bratru kurátorovi Bakosovi a sboru ji věnovala sestra Langerová.

Ještě ale k té „rohožce“: I přes plexisklo, které mapu chrání a za které vděčíme také bratru Radovi, lze poznat, jak byla mapa kdysi složená. Kdybyste ji mohli vidět zezadu, zjistíte, že jeden její díl je téměř černý a zřejmě i od bot odřený. Bylo nás tehdy více, kdo jsme si přáli, aby mapa nezůstala někde složená ve skříni, ale aby nám všem připomínala nejen zeměpis biblické Palestiny, ale i kousek té „nejobyčejnější“ historie vašeho (vinohradského) sboru. Proto jsme se tehdy rozhodli, že mapu „necháme, jak je“, i s tou skvrnou! A použít plexisklo bylo nutné, protože sklo v tak velké ploše by prý bylo příliš těžké.

Mne, přiznávám, pohled na tu „mapu–rohožku“ vždycky potěší, povzbudí a připomíná, že nic (a ani nikdo) nejsme dokonalí! Proto jsem vám vděčný, že (jak slyším) necháte „tu věc na zdi“ i po rekonstrukci svého sborového sálu.

S poděkováním a pozdravem

Jaromír Dus

číslo 160, říjen 2015
předchozí   další

Obsah

Co je člověk?
Ohlédnutí za létem II.
Příběh mapy
Mé nejstarší vzpomínky na Jana Karafiáta I.
Pojedeme do Herlíkovic?
Sborové akce

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2024
ročník 2023
ročník 2022
ročník 2021
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redakce: Eliška Novotná. Tiskovou sazbu připravuje Jan Mach, internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).