Vinohradský sbor ČCE

Zdroje veselé mysli II.

Děti stejně jako dospělí potřebují nalézat drobné radosti pro veselou mysl. Tady je několik dalších tipů.

Doplnění tipů od Samuela Svobody

Karel Hlaváček – Pozdě k ránu. Sbírka básní od jednoho z významných představitelů české dekadence a symbolismu.

Kazuo Ishiguro – Pohřbený obr. Román zasazený do středověké Británie, která je po odchodu krále Artuše neklidná a nebezpečná. Příběh o lásce dvou starých manželů a o významu vzpomínek. Pomalejší kniha, ale stojí za to.

Jules Verne – Matyáš Sandorf, nový hrabě Monte Christo. Dobrodružný román o pomstě zrazeného revolucionáře. Ideální pro starší školáky.

Dalším, kdo se podělil o své tipy a oblíbené knihy, je Jana Melicharová

Antonín Bajaja: Zvlčení. Příběh ze současného Valašska, ale bytostně nadčasový, mísící mýtus a realitu, proplétá nitky spojitostí mezi pokolením lidské a vlčí smečky a jejich souznění se silami přírody. Krásný jazyk, navíc citlivě ozvláštněný nářečními prvky.

Radka Denemarková: Kobold. Dvojromán (z každé strany knihy tentýž příběh popisovaný dvěma různými vypravěči) vystavěný na komplikovaných osudech jedné pražské měšťanské rodiny představuje různé podoby lásky a nenávisti, násilí a odcizení a neuchopitelnosti lidských vztahů. Kobold podléhající chorobné víře v božské účinky vody jako paralela zaslepenosti velmi podobné zhoubným ideologiím minulého století, která vede k surové despocii. I Kobold však byl kdysi malým dítětem…

Mezi oblíbené Janiny knížky patří

Tomi Morrison: Ráj
Emily Bronte: Na větrné hůrce
William Faulkner: Hněv a vřava
D.J.Salinger: Kdo chytá v žitě
Arundhatí Roy: Bůh maličkostí
Jáchym Topol: Citlivý člověk
John Williams: Stoner
John Irving: Modlitba za Owena Meanyho
Khaled Hoseini: Tisíce planoucích sluncí

Z rodinné knihovny autorky článku

Knížky, které sice nejsou moc pro povzbuzení mysli, ale zajímavé pro aktuální dění jsou zcela jistě: CHRISTOPHER ANDREW, VASILIJ MITROCHIN: Neznámé špionážní operace KGB Mitrochinův archiv. Důstojník KGB Vasilij Mitrochin dvanáct let vynášel opisy tajných materiálů z archivu rozvědky KGB a britské tajné službě SIS se podařilo v roce 1992 z Ruska propašovat nejen Mitrochina, ale i jeho tajný archiv, který zaplnil několik beden. Tuto knížku vydaly společně nakladatelství Rozmluvy a Leda v roce 2008 jako třetí vydání v překladu Ondřeje Nováka (poprvé v tomto překladu vyšla v Academii v roce 2001).

VLADIMÍR ŠEVELA: Český krtek v CIA. Cesta Karla Köchera z STB přes americké tajné služby do Prognostického ústavu.

MICHAELA BAR ZOHAR, NISIM MIŠAL: Mosad. Nejslavnější operace izraelské tajné služby. Barvitá a kontraverzní historie Institutu pro výzvědné a zvláštní operace, odhalení řady fantastických epizod z její historie, podrobnosti jednotlivých operací i odhalení osobností, které za nimi stály. Odvážné zásahy, velkorysé plány, složité mise, ale i atentáty, únosy a sabotáže, popis významných úspěchů, ale i velká selhání Mosadu, mapování dějin izraelské tajné služby.

Pokud čtenář přečte tyto knihy, možná by rád následoval hrdiny knihy ALEŠE PALÁNA a JANA ŠIBÍKA: Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři. Kniha obsahuje osm rozhovorů s lidmi žijícími dlouhodobě mimo civilizaci. Přináší pohled do světa divokých zvířat, krutých zim i přízraků, ale i ponor do tajuplných zákoutí krajiny a lidské duše, do dlouhodobé samoty a odloučenosti. Knihu vydal Prostor v roce 2018.

Pokud byste měli zajímavé tipy a doporučení pro občerstvení mysli, můžete je poslat na adresu barbora.ulicna@centrum.cz. Rádi je v dalších Hroznech uveřejníme. Děkuji

Barbora Uličná

číslo 210, duben 2021
předchozí   další

Obsah

Velikonoční rozjímání
Přímluvná modlitba 18.4.2021
Sešity pro afghánské školáky
Balíček pro zdravotníka
Zdroje veselé mysli II.
Taková chlapská kniha
Noc kostelů?
Objednávky nového evangelického zpěvníku
Zprávy ze staršovstva 8.4.2021
Sborové akce

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2024
ročník 2023
ročník 2022
ročník 2021
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redakce: Eliška Novotná. Tiskovou sazbu připravuje Jan Mach, internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).