Vinohradský sbor ČCE

Ekumenická bohoslužba v loretánském Hájku

foto: hajek1

S radostí jsem uvítala možnost strávit v pondělí 15. května bohoslužby společně s františkány. Ty tentokrát nebyly u Panny Marie Sněžné, ale v klášteře v Hájku u Červeného Újezdu, tedy v těsné blízkosti západního okraje Prahy. Do Hájku se lze dostat pohodlně autobusem MHD, nebo jet vlakem do Litovic a pak jít asi 3 km poutní cestou. Původně jsem chtěla jít celou cestu od strahovské Lorety až do Hájku, tedy asi 14 km. Vzhledem k časové tísni jsem ale zvolila minimalistickou trasu z Litovic. Značená cesta je zároveň cyklostezkou, vedoucí mezi poli s řepkou a jetelem. Potkala jsem pouze jednoho cyklistu a jednu běžkyni, o víkendu to je asi jinak… Zpevněná cesta a její okolí má téměř venkovský ráz, který ruší tlumený hřmot letadel přistávajících v Ruzyni. Na informačních tabulích se dočítáme o historii Hájecké cesty. Ráda si představuji, kdo tudy chodil před lety, jaké měl radosti a starosti? Když se pak mezi žlutou barvou řepky objevil svěže zelený lesík s věžičkou, věděla jsem, že brzy budu u cíle. Hájek se mi zdál, takto v dáli, jako oáza v poušti, ostrov v moři či něco podobného. Poezii tohoto místa kazila jen silnice, po které dnes místo povozů s koňmi jezdí auta.

foto: hajek2

Do areálu se vstupuje velkou barokní branou, za kterou je travnatá plocha a vlevo jednopatrová budova kláštera. Nikde nikdo nebyl, protože jsem díky rychlé chůzi přišla příliš brzy. Se směsicí zvědavosti a obav jsem vstoupila do arkádových ochozů obepínajících rajskou zahradu s loretánskou kaplí a chvíli jsem se nechala pohltit geniem loci tohoto místa. Celý objekt se postupně opravuje, ale desetiletí devastace jsou stále patrné. Kuriózní je, že teprve v roce 2016 byl po dlouhých soudních sporech vrácen františkánům lesopark a celý obezděný areál tak opět může tvořit jeden celek. Myslím, že bych se zde vydržela procházet a objevovat zapadlé kouty hodiny, ale zvuk přijíždějících aut mě „vrátil“ do reality. Přijel náš bratr farář s dalšími členy našeho sboru, celkem nás bylo sedm – škoda, protože to fakt stálo za to! Ale uznávám, že pondělní podvečer není pro mnohé právě nejvhodnější termín. Samotné bohoslužby byly pro nás, evangelíky, nezvyklé. Vedl je bratr Filip Jan Rathouský OFM (Řád menších bratří) a kázal „náš“ Zdeněk. Líbilo se mi, že i my jako účastníci (nebylo nás víc než třicet) jsme byli zapojeni. Nejdříve jsme s prosbou o proměnu našich kamenných srdcí hodili do velké láhve kámen a pak po kázání jsme florexové srdce vyzdobili růžemi. Společně jsme zpívali a modlili se. Po bohoslužbách jsme posilnili i naše těla skvělým jídlem.

foto: hajek3

Historie poutní cesty a kláštera je zajímavá, období velké slávy se střídá s úpadkem, jak tomu ostatně bylo i u mnoha dalších církevních objektů v naší republice. Počátkem 17. století vybudoval v tehdejším hájku, v té době poměrně daleko za Prahou, Florian Žďárský ze Žďáru jako poděkování za narození syna loretánskou kapličku se soškou Černé Panny Marie. Místo se brzy stalo cílem poutníků, kaple byla proto přestavěna a byl zde vybudován klášter, který letos slaví 400 let od svého založení. Podél poutní cesty bylo v letech 1720–1726 na náklady donátorů (mezi nimiž byli hrabě Černín, hrabě Nostic a kníže Lobkovic) postaveno v rozestupu 600 až 1100 metrů dvacet výklenkových kapliček s obrazy ze života Panny Marie a Františka z Assisi. Některé z těch kapliček neodmyslitelně patří do mého dětství. Do svých 12 let jsem žila na Bílé Hoře, přes kterou vede tato cesta. To jsem ale tehdy nevěděla, jen jsem vnímala poničené a pobořené chátrající stavbičky, památníky dávno minulé doby, ze kterých mi bylo úzko. O významu těch stavbiček nikdo nemluvil, mlčky se čekalo až zchátrají a nebudou překážet nové silnici. Některé skutečně spadly, do dnešních dní se jich zachovalo pouze jedenáct. Na opravě se podílelo a stále podílí řada spolků, institucí, firem i jednotlivců. Díky Bohu za to!

Až Vás někdo příště pošle do háje, tak radši běžte do Hájku, nebudete litovat!

Jarmila Raisová

foto: hajek4
foto J. Raisová a M. Kopecká

číslo 231, červen 2023
předchozí   další

Obsah

Kázání na synodu ČCE
Přímluvná modlitba
Zprávy ze staršovstva
Májový booklub
Ohlédnutí za Nocí kostelů
Ekumenická bohoslužba
Rozhovor s Václavem Cvrčkem
Miroslav Rada: Cyklus obrazů (6)
Na tento den
Zasmějme se
Sborové akce

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2024
ročník 2023
ročník 2022
ročník 2021
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redakce: Eliška Novotná. Tiskovou sazbu připravuje Jan Mach, internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).