Vinohradský sbor ČCE

Lichtenburg – dein' Name trug

Byla mu zima. Kovovou okenicí nepronikal ani ten zbytek měsíčního světla, který se prodral venkovní nocí. Aspoň myslel, že je noc, přehled o čase ztratil už dávno. Z chodby k němu doléhaly těžké kroky hlídky. Pomalu vstal, a jakmile odezněly, začal šplhat po mřížích oddělujících ho od předsíňky jeho cely a těžkých dveří. Stoupal po příčkách a snažil se nezpůsobit hluk, protože v místnosti vedle byla Wachstube SS. Nahoře u stropu našel po hmatu poslední slovo a zabořil nehet do omítky. Když po chvíli uslyšel klíče v zámku, seskočil dolů a přimhouřil oči před světlem zvenku. Třeba mu tentokrát opravdu končí samotka. Ale těm po něm tu zbude nápis

„Bekommst auch du mal 14 tage, so weine keine Träne, denn ich denke mir es kommen auch andere hinter Dir“

Mezi zuby mě tlačí slaný kov baterky. Zeď přede mnou osvítí blesk foťáku a já slézám zpátky. Je čtyřicet let po tom, co se mohl odehrát výše uvedený příběh a nad mou hlavou se stále skví nápis

„Dostaneš-li také ty někdy 14 dnů, tak nebreč, tak jako já si říkám, že po mně přijdou další“

V cele září dva reflektory a na betonovém kavalci stojí otevřený notebook. Je léto 2007 a v celách pod zámkem Lichtenburg v Sasku probíhají práce letního tábora organizace ASF. V renesanční stavbě, která od napoleonských dob sloužila jako věznice a na kterou si Hitler vzpomněl hned při nástupu k moci, byl zbudován experimentální koncentrační tábor. Prošly tudy budoucí vězenkyně Ravensbrücku, transporty byly ale odesílány do všech velkých lágrů, kde se uplatňovaly postupy a organizace vyzkoušené právě v „modelovém zařízení“ Lichtenburg.

Po někdejších „hostech“ tohoto zařízení příliš nezbylo, někdejší vláda NDR využívala místo v souladu s komunistickými zvyklostmi – jako skladiště pro JZD a učňovský internát. V jedenácti celách v bunkru, sloužících kdysi jako arestcely, se však zachovalo to, co si přáli zachovat sami vězňové. Kalendáře, záznamy, básně, obžaloby nacistických trýznitelů schované až u stropu, či naopak na stěnách u oken, u zbytků světla.

Právě tyto „zprávy mrtvých“ měl náš projekt pomoci zachovat. Tři Češky, jedna Běloruska, dva Němci, Polka a Ital pracovali čtrnáct dnů pod vedením dvou studentek na dokumentačních a propagačních pracích souvisejících s památníkem. Věřím, že se nám podařilo udělat první krok a otevřít cestu dalším dobrovolníkům i naznačit způsob využítí „koncentračního zámku“ v budoucnosti.

Zážitků i úvah by bylo ještě nejméně na dva články. Vzkazy, jejichž luštěním jsem strávila prázdninové hodiny, se mi často připomínají i teď. Naposledy mi při zprávě, že neonacisté chystají pochod Židovskou čtvrtí na výročí křišťálové noci, vytanul na mysli nápis „Gewalt galt von Gericht“ (násilí platí za spravedlnost) a také slova přeživší z Ravensbrücku: „Zlo se nemá tolerovat ani v malém, ani ve velkém. Bojujte proti němu, kdykoli je rozeznatelné.“

Může se nám zdát, že čtyřicet let je čtyřicet let, ale některé věci se tak snadno vymýtit nedají, i když se snaží převléci kabát. Vzpomeňte se i vy na to, co nám vzkazují zdi lichtenburských cel. Třeba 10. 11. 2007.

Blanka Uličná

číslo 80, listopad 2007
předchozí   další

Obsah

Vyvolte si tedy život, a budete žít
Slavnostní neděle na Vinohradech 21.10.2007
Adopce na dálku® stále pokračuje!
Lichtenburg – dein' Name trug
Ze sborového archívu III.
Sborové akce

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redaktory jsou a , Tiskovou sazbu připravuje , internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).