Noc kostelů 2016

foto: noc
Živý obraz

Letošní program Noci kostelů byl svým složením obdobný jako minulé roky, objevilo se ale i několik nových bodů. Noc kostelů provází asi po celé republice chrámová hudba – tak tomu bylo i u nás. Zazněla varhanní hudba v podání Ester Slaninové a slyšeli jsme koncert žesťového souboru Consonare, v němž hraje i naše vikářka Alžběta Matějovská. Pro děti byla připravena dílnička v přední části kostela (toto místo se ukázalo vhodnější než v sakristii – děti se spontánně přicházely podívat, když viděly jiné děti, a snadněji se zapojovaly). Informační panely zaujaly poměrně hodně návštěvníků – byly psány poutavou a srozumitelnou formou, a tak někteří si je četli velmi podrobně a mohli se tak dozvědět informace o našem kostele i společenství sboru a o evangelické církvi obecně. Prohlédnout si mohli také fotopanel na téma verše Noci kostelů „…. A jeho brány zůstanou otevřeny.“ Mezi osvědčené body programu patřilo občerstvení, které si užili jak návštěvníci, tak pořadatelé. Novinkou byl naopak živý obraz na téma vyhnání z chrámu – do jeho přípravy se zapojili dospělí i děti a užili si přitom i lecjakou legraci. Různé přednášky bývají při Noci kostelů poněkud diskutabilním bodem – málokdo je schopen se i na velmi kvalitní řečníky a zajímavá témata plně soustředit, protože stále někdo přichází a odchází, lidé vzadu si povídají a celkově je v kostele šum, což rozptyluje i ty, kdo se posadí a čas na poslouchání se snaží najít. Letošní promluva ale přesto zaujala řadu lidí – šlo o neformální a velmi autentické vyprávění vězeňského kaplana Daniela Pfanna o jeho práci, slyšeli jsme i svědectví ženy, která k ní měla co říci i z té druhé strany, protože jí sama byla oslovena při svém pobytu ve vězení. Čas ke konci programu byl pak naplněn ztišením na téma Můj oblíbený verš, moje oblíbená píseň.

foto: noc1
Koncert Consonare

Co říci závěrem? Přišlo 304 návštěvníků, řada členů sboru se do programu aktivně zapojila, i když se původně zdálo, že nás je na organizaci poněkud málo. Někteří z nás vedli i rozhovory s těmi, kdo dříve do kostela chodili (někteří i do toho našeho) nebo o tom přemýšlejí. Mnozí z nich vyjadřovali, že se jim atmosféra v našem kostele líbí. A tak je celá akce možná takovým rozséváním, které nemusí mít hned viditelný účinek, ale přesto má smysl.

Jana Šarounová

číslo 167, červen 2016

Víra je jako hořčice
Můj život II.