Zprávy ze schůze staršovstva dne 8.10.2020

• Staršovstvo se rozhodlo rozeslat podzimní sborový dopis s odpovědním lístkem, i když je konání pravidelných shromáždění vzhledem k mimořádným opatřením nejisté.
  • Z. Šorm informoval o bezplatném poskytnutí sborových prostor pro supervizní setkání sborových sester a intenzivní kurz řečtiny ETF UK.
  • J. Šarounová podala zprávu o darech, které sbor poskytl seniorátům v rámci mezisborové solidarity.
  • V rámci soustavné podpory neziskovým organizacím se při sbírce na teplé oblečení pro Afghánistán vybralo 7.500,–Kč. Získány byly také 2 šicí stroje. Sbírka šicích strojů pokračuje a staršovstvo na jejich případné opravy uvolnilo 8.000,–Kč.
  • Nabídka R. Kvapila na pořádání „lecture recital“ byla zatím vzhledem epidemiologické situaci odložena.
  • Beseda s letcem RAF T. Lomem byla vzhledem k situaci zrušena.
  • Staršovstvo jednalo o sborovém programu na příští měsíc. Příštích čtrnáct dní budou bohoslužby nahrávané a zveřejněné na webu. Promítání fotografií z tábora (18.10.) a literární večer (22.10) byly dočasné odloženy. Staršovstvo rozhodlo, že se pravidelná shromáždění v týdnu budou konat – vývoj situace a rozhodnutí ústředí církve z 9.10. však jejich konání neumožňuje a proto byla po poradě faráře a kurátorky zrušena. Konání shromáždění v dalším období závisí na vývoji epidemiologické situace. Členové sboru budou vyzváni, aby sledovali sborový web a facebook, a mohou o informace volat do sborové kanceláře. Pokud bude nutné konat staršovstvo on-line, požádal Z. Šorm o pořízení kamery a sluchátek ke sborovému počítači.
  • Staršovstvo řešilo podobu bohoslužeb při zákazu společného zpěvu. Rozhodlo se pro varhanní či klavírní mezihry na melodie písní, jejichž čísla budou vyvěšena, aby účastníci bohoslužeb mohli sledovat text ve zpěvnících.
  • Staršovstvo vzhledem ke zvýšenému zájmu o pronájem sborových prostor jednalo o zajištění mimořádných úklidů. Stanovilo zvýšenou sazbu za úklid (350,–Kč za úklid kostela a 300,–Kč za úklid 1. patra) a pověřilo P. Coufala koordinací mimořádných úklidů. Za mimořádné úklidy v září stanovilo odměnu Švarcovým.
  • Staršovstvo zvýšilo ceny pronájmu 1. patra – Za celý den na 1400 Kč + DPH ( 1694 Kč); Za 5 hodin 1 000 Kč + DPH (1 210 Kč) a dále zrušilo možnost pronájmu prvního patra na 3 hodiny s tím, že tato změna je platná pro všechny pronájmy potvrzené po přijetí tohoto usnesení.
  • M. Cháb podal staršovstvu zprávu o 2. zasedání 35. synodu.
  • Staršovstvo projednalo návrhy na změny církevního zřízení a souhlasilo jak s vypuštěním opakované volby, tak se změnami volby pastýřských rad synodem.
  • Staršovstvo nesouhlasilo se zveřejňováním audio záznamu našich bohoslužeb v celocírkevním audioarchivu.
  • Staršovstvo souhlasilo s návrhem Dohody o spolupráci se Střediskem Diakonie křesťanské pomoci v Praze s tím, že případné benefiční koncerty budou ve sborových prostorách umožněny po vzájemné dohodě.
  • J. Šarounová poděkovala jménem staršovstva A. Wernischové a P. Slaninovi za výměnu strun na sborové kytaře a R. Šormové za vedení sborového facebookového profilu.
  • Z. Šorm informoval staršovstvo o přípravě dětské vánoční hry.
  • Staršovstvo vyhovělo žádosti faráře pro menšiny M. Vymětala o možnost ubytování skupiny romských dětí ze Slovenska ve sborových prostorách při návštěvě Prahy za předpokladu, že bude zajištěn dozor a úklid prostor.
  • Staršovstvo vyhoví po poradě se sestrou varhanicí žádosti varhaníka vršovického sboru Michala Richtera, aby mohl příležitostně zkoušet na varhanách v našem kostele. M. Richter nabídl výpomoc s doprovodem bohoslužeb v případě potřeby.

číslo 204, říjen 2020

Důvěra navzdory všemu