Zprávy ze staršovstva 10. 11. 2022

• M. Cháb domluvil termín doplňujícího slibu staršovstva se seniorátním kurátorem na 13.11.
  • J. Raisová informovala staršovstvo o schůzce křesťanské služby. Staršovstvo souhlasí s uspořádáním věcné sbírky hygienických potřeb a archové sbírky na „spršenky“ pro neziskovou organizaci Jako doma od 27.11. do 11.12.
  • Sbor zdvojnásobí chrámovou sbírku z neděle 4.12. a věnuje ji spolu s výtěžkem adventního trhu neziskovým organizacím Berkat a Jako doma. Rozdělena bude stejným dílem.
  • Magistrát přidělil sboru kompenzaci za ubytování uprchlíků z Ukrajiny ve výši 140.730 Kč.
  • Staršovstvo přijalo materiál „Rozvojový plán“ a chce v jeho dovedení do konkrétních aktivit pokračovat. Na lednové schůzi stanoví termín tematického staršovstva, které se tím bude zabývat.
  • M. Kopecká zpracovala návrh změny zakládací listiny OPS Jeden svět. Pošle jej k podpisu statutárům zúčastněných sborů.
  • Staršovstvo rozhodlo, že sbor uzavře dohodu na úklid s jednou z ukrajinských žen z Café Žínka. O další podpoře této aktivity rozhodne po vyjasnění vztahů mezi Café Žínka a Berkatem, se kterým tato aktivita jedná o možném začlenění.
  • Staršovstvo souhlasí s bezplatnou možností zkoušek na klavír ve sborovém sále pro učitelku hudby z Café Žínka před jejím koncertním vystoupením.
  • Z. Šorm informoval staršovstvo o instalaci výstavy Jany Turecké na kůru kostela. Výstava potrvá do konce roku.
  • J. Raisová zjistí kvůli podpoře, zda a jakým způsobem provozuje nezisková organizace Jako doma ubytování lidí bez domova.
  • Staršovstvo jednalo o důsledcích sloučení Diakonie Praha. Rozhodlo se uzavřít smlouvu o spolupráci se střediskem Dobroduš. Jednáním pověřilo Z. Novotnou. Presbyteři si mají do příští schůze rozmyslet, zda se má sbor ucházet o místo v dozorčí radě Diakonie Praha a zda se v našem sboru najde osoba, která by ho mohla odpovědně zastávat a měla do toho chuť.
  • M. Cháb podal staršovstvu informace o sborovém úložišti na internetu. Nyní probíhají schůzky se zaměstnanci sboru pro vyjasnění toho, jaké dokumenty a jak na ně bude kdo ukládat.
  • M. Janeček informoval staršovstvo o rekonstrukci kobky–presbytáře. Stavební úpravy jsou dokončeny. Staršovstvo přijalo cenovou nabídku na výrobu prosklených dveří na dvorek, které budou mít zevnitř bezpečnostní sklo, od p. Špačka. Stavební přípravu ostění dveří provede p. Roch 16.11. Dveře by měly být instalovány do pěti týdnů.
  • Dokončení opravy klavírního křídla by mělo být hotovo do půli listopadu. Termín doručení domluví P. Coufal podle pronájmů kostela, protože klavír bude nutné po dovezení dvakrát až třikrát naladit.
  • Staršovstvo jednalo o darech, které sbor poskytuje v rámci mezisborové solidarity a stanovilo termín, do kdy musí obdarované sbory darovací smlouvy vyřídit, chtějí-li příspěvek obdržet.
  • Staršovstvo se domluvilo na brigádě k vyklizení prostoru nad chodbou ve středisku Dobroduš. Její organizaci si vzala na starost J. Raisová.
  • Staršovstvo jednalo o možné změně pojištění sborových budov. P. Coufal prověří možnost odstoupení od smlouvy u pojišťovny Allianz.
  • Staršovstvo se zamýšlelo nad způsobem využívání tzv. sociálních bytů ve sborovém domě. Na příští schůzi staršovstvo ustaví skupinu, která by připravila návrh pro sborové shromáždění.
  • Staršovstvo pověřilo F. Krupičku, aby realizoval úpravu odčerpávání spodní vody a signalizaci proti zatopení druhého suterénu sborového domu nákladem do 10.000 Kč.
  • P. Coufal informoval staršovstvo o vyčištění proskleného stropu kostela.
  • P. Coufal v součinnosti s M. Chábem požádá o cenové nabídky dodavatele energií, protože k 31. 12. 2022 končí fixace jejich cen v rámci celocírkevní smlouvy a novou se církvi nepodařilo vyjednat.
  • Protože Švarcovi chtějí ke konci roku skončit s úklidem sborových prostor, pověřilo staršovstvo M. Janečka, aby od ledna 2023 zajistil náhradu ve stejném rozsahu.
  • Na podnět J. Raisové umožní sbor příspěvky do chrámové sbírky QR kódem.
  • J. Raisová s P. Coufalem zorganizují brigádu na úklid dvorků před zimou.
  • M. Cháb informoval staršovstvo o plnění rozpočtu za 3. kvartál 2022.
  • Staršovstvo jednalo o podobě shromáždění o Vánocích a vánočního sborového dopisu.
  • Z. Šorm podal staršovstvu zprávu o přípravě dětské vánoční hry. Zúčastní se jí 32 herců a bude se hrát při bohoslužbách v neděli 18.12.
  • Sbor chystá na Silvestra setkání ve sborovém sále.
  • Staršovstvo odsouhlasilo částku 12.000 Kč na dárky pro seniory a děti.
  • Staršovstvo souhlasilo s umístěním stručné informace o historii kostela do vývěsky.
  • D. Böhm navrhl, aby se sbor příští rok zapojil do akce „Zažít město jinak“. Do lednového staršovstva návrh upřesní a podrobněji připraví.

číslo 224, listopad 2022

Kázání 30. 10. 2022