Zprávy ze staršovstva 8. 2. 2024

• Staršovstvo rozhodlo o tom, že bude sbor nadále při bohoslužbách užívat obnovené znění Apoštolského vyznání víry.
  • Archová sbírka pro Berkat na opravu vybombardovaného domu na Ukrajině vynesla 22 200 Kč.
  • Sbor uzavřel s M. Šnorbertovou DPP na doprovod bohoslužeb během nemoci E. Slaninové.
  • Staršovstvo projednalo sborový program na další období.
  • Staršovstvo hovořilo o návrhu na úpravu pravého dvorku, která by rozšířila možnost posezení. Návrh vypracoval V. Šaroun. Staršovstvo se dohodlo na jeho úpravách (zkrácení navrhované vydlážděné plochy, zachování více zeleně, zařazení herního prvku pro děti) a pověřilo M. Chába, aby je projednal s V. Šarounem a požádal ho o přípravu projektu.
  • M. Cháb informoval staršovstvo o průběhu předávání funkce správce sborových financí mezi J. Krupičkovou a L. Kaplanem. Předání by mělo být hotovo do konce února.
  • O finálním návrhu rozpočtu rozhodne staršovstvo na březnové schůzi.
  • M. Cháb vyřídil neziskové organizaci Jako doma nabídku sboru na příspěvek na nájem prostoru pro plánované bistro. Organizace ji vítá a obrátí se na sbor, až potřebný prostor najde.
  • Staršovstvo jednalo o navýšení platu zaměstnanců o meziroční inflaci a přijalo usnesení o jeho maximálním růstu.
  • Staršovstvo pověřilo P. Coufala, aby na základě plné moci samostatně za sbor podepisoval DPP s brigádníky, kteří zajišťují odemykání a úklid při krátkodobých pronájmech kostela.
  • Staršovstvo rozhodlo, že sbor podpoří měsíčním příspěvkem po dobu jednoho roku ukrajinskou lékařku z Dnipra, která žije v Čechách sama s dospělou dcerou s mentálním postižením, pracuje jako zdravotní sestra a připravuje se na aprobační zkoušky, protože statut dočasné ochrany nezakládá žádný nárok na příspěvek na péči.
  • Z. Šorm informoval staršovstvo o přípravě televizního přenosu bohoslužeb na Velký pátek. Půjde o společné bohoslužby s vršovickým a žižkovským sborem, na kterých se budou podílet také faráři M. Opočenský a O. Mrázková. Hudební doprovod zajistí varhaník vršovického sboru T. Hejda. Bohoslužby budou mít pašijní charakter.
  • Staršovstvo jednalo o přípravě výročního sborového shromáždění, které proběhne v neděli 7. 4. Jeho správní část se bude konat ve sborovém sále v prvním patře.
  • Staršovstvo přijalo pravidla pro možnost poskytnutí (v odůvodněných sociálních případech) finančního příspěvku pro děti na účast na sborovém táboře.
  • Staršovstvo souhlasilo s návrhem Z. Šorma požádat člena Synodní rady a bývalého velvyslance v Izraeli J. Schneidera o program o situaci v Gaze a v Izraeli.
  • Staršovstvo souhlasilo s poskytnutím prostor na výtvarný kroužek pro děti ze sboru pod vedením P. Nováka za předpokladu, že po každém setkání zajistí jeho náležitý úklid.
  • Staršovstvo uvítalo nabídku M. Vymětala, který se vzhledem k přestěhování přehlásil do branického sboru, na společnou rozlučku s naším sborem. J. Raisová mu sdělí možné termíny (14. či 21.4.). Rozloučení by mělo podobu bohoslužeb s následným občerstvením a společným obědem.
  • Staršovstvo nesouhlasilo s tím, aby sbor ohlašoval a předložil petici za vytvoření pomníku bratří Čapků v nedalekém parku.
  • Staršovstvo vyhovělo žádostem společenství Žinka, jednak aby po jazykovém kurzu v pátek mohl mít ještě hodinu cvičení ve sborových prostorách, jednak o uspořádání kurzu písniček 21. 2. pod vedením J. Hradílkové.
  • Staršovstvo rozhodlo o konání věcné sbírky na podporu obránců na Ukrajině ve spolupráci s Berkatem od 11. do 25. 2.
  • Staršovstvo souhlasilo s tím, že se sbor připojí k postní sbírce Diakonie na podporu komunitní školy a školky v jižním Bejrútu formou archové sbírky, která bude probíhat po celé postní období (18. 2. – 29. 3.).
  • Staršovstvo vyhovělo žádosti o.p.s. Jeden svět o bezplatný pronájem modlitebny a sálu v 1. patře v sobotu 21. 9. 2024 za účelem oslav 30. výročí o.p.s. Jeden svět.
  • Staršovstvo reagovalo na dotaz pěveckého sboru pana Vycpálka ohledně možnosti zkoušek a koncertů ve sborových prostorách odkazem na standardní pronájmy.
  • Křesťanská služba informovala staršovstvo, že se bude 23. 2. od 16.00 konat jarní úklid kostela.

číslo 237, únor 2024

Kázání
Přímluvná modlitba
Pastýřský list