Vinohradský sbor ČCE

Rozhovor s Jakubem Raisem o jeho cestě (nejen) k víře (13)

foto: kuba

Známe tě z kostela jako aktivního „mládežníka

, vstupuješ i do ohlášek s informacemi o pražském seniorátním odboru mládeže (dále jen SOM), ve kterém se angažuješ. Myslíš, že je v jiných pražských sborech takové propojení také běžné?“ No, to asi ne, spíš tam, kde je také někdo, kdo je v pražském SOMu aktivní. Je nás osm členů a čtyři náhradníci, takže v ideálním případě se nás schází dvanáct. Hodně aktivní jsou na Jarově, tam je něco jako holčičí gang, jeden takový je v Dejvicích a u Klimenta jsou snahy to trochu rozjet.

Když pořádáme nějaké akce, tak si na ně „nevyděláme“ a využíváme pomoc seniorátu. Např. teď byl už tradiční bál, abychom to finančně zvládli museli bychom prodat tak 100 vstupenek, a to se úplně nedaří. Akcí děláme hodně, teď budou „Běžky nebo pěšky“, to jedeme na prodloužený víkend na Vysočinu. Když jsme tady v sále pořádali v lednu Deskohraní, sešlo se nás dobrých pětadvacet, možná pětatřicet, byl tam pohyb. Kromě běžných akcí pro konfirmandy, seniorátní dny mládeže a tak, jsou to sportovní akce třeba „Kolem nebo polem“ nebo „Stěna nebo pěna“. Nově jsme jako nový výbor zvolený loni na podzim vymysleli na jednom workshopu „Kůlturní akce“, což navrhla on-line jedna naše členka, která byla zrovna v Anglii a nechala se tam inspirovat. Bude to o „tvoření“, zatím moc nevíme, čeho všeho, mluvili jsme např. o propojování písniček ze Svítáku s jinými třeba na základě rytmu, a tak… Také jsme obnovili SomCup a Somfest, ten poslední roky nebyl.

Jak se to stalo, že ses začal v pražském SOMu angažovat a že jsi byl loni i zvolen do výboru?

Jako skupinka vinohradských konfirmandů jsme se občas účastnili akcí pražského SOMu pro konfirmandy, to bylo tak v roce 2016, 2017. Když odešla Ester Čašková a sbor byl rok bez faráře, tak to bylo zajímavý. Měli jsme na mládež Karla Müllera a já tady na mládež skoro nechodil – začal jsem tehdy studovat na průmyslovce a bylo to hodně těžký, měl jsem špatný období, a tak nějak jsem ztratil motivaci skoro k čemukoliv. Pak přišel covid, já dostudoval a začal pracovat, a najednou jsem měl čas. Začal jsem fotit a v roce 2020 jsem jel s kamarádama odsud na Sjezd (nejen) evangelické mládeže do Tábora a tam se mi to hrozně moc líbilo, užili jsme si to, bylo to super. A od té doby jsem se začal seniorátních mládežnických akcí účastnit, začal jsme tam fotit a byl aktivní a pak mě zvolili. A když se to stalo, zazněl tam vtip: „Tak, a SOM přišel o nejaktivnějšího účastníka!“.

Ve výboru máme určitou dělbu práce, já mám na starosti webovky, spravuji na Rajčeti fotky a jsem ochoten pomáhat technicky, kdekoliv je potřeba. Na začátku každé schůzky volíme vedoucího jednání, zapisovatele a verifikátora zápisu, dohodli jsme se, že předsedkyně SOMu automaticky jednání nevede. Raději než hlasování, máme domluvu. Teď jsme v našem seniorátu obnovili Sdružení evangelické mládeže, zapsaný spolek, (SEM) což má jako nezisková organizace samozřejmě právní subjektivitu, a tak budeme moci žádat o granty a dotace na naše projekty. Snažíme se také o kontakty s mládeží z jiných seniorátů, je to vždycky o kamarádech.

Teď opusťme tvoje mládežnické aktivity a povídejme si o tvé víře. Kdy jsi vlastně začal chodit do kostela?

To bylo asi, když tady začala pracovat máma. Občas jsem s ní chodil do kostela, to jsem byl ještě předškolák, a ona pak objevila, že je tu dole skaut a já tam začal chodit, a to trvalo dobrých šest, sedm let. S mámou jsem také jel na sborové hory do Jánek, našel si tam kamarády, které mám dodnes, a pak s nimi začal chodit i na náboženství. Na to plynule navázala konfirmační cvičení, která vyústila v konfirmaci. Chtěl jsem být pořád s kamarádama, tady je skaut se sborovou mládeží hodně propojený. Nebyl jsem ale pokřtěný, táta jako ateista chtěl, aby to nebylo hned, ale až z mého vlastního rozhodnutí. To, že jsem se připravoval na konfirmaci a nebyl pokřtěný byla asi dost výjimka. Rozhodl jsem se pro křest sám, kmotrem mi byl Filip Krupička, toho jsem si také vybral. Zhlídnul jsem se v něm, je takový technicky zdatný, a tak nějak jsme si rozuměli. Když jsem byl malý, tak vždycky přinesl nějakou vychytávku a mě to fascinovalo. Má tady kmotřenců víc.

Mezi spolužáky ani v práci jsem s tím, že jsem křesťan neměl nikdy problém, bylo a je to v pohodě. Netajím to, občas se něco zeptají, řeknou „Nevadí to?“ a já řeknu „Ne, my jsme hrozně tolerantní, až někdy nevíme, kde máme ty hranice“. Ale když to tak vidím u kamarádů katolíků, tak už i u nich to začíná být volnější… Já vlastně o žádném problému se svým okolím nevím, žádný se svojí vírou nemám. Snad jenom ten, že jsem objevil její kouzlo později, až je mi to líto, o co všechno jsem přišel.

Eliška Novotná, 1. února 2024

číslo 238, březen 2024
předchozí   další

Obsah

Kázání 11. 2. 2024
Přímluvná modlitba
Zprávy ze staršovstva
Zpráva o životě sboru za rok 2023
Zpráva o nedělní škole 2023
Křesťanská služba v roce 2023
Sbírka pro Berkat
Po stopách Pelíšků!
Booklub
Letní sborová dovolená
Rozhovor s Jakubem Raisem (13)
Náboženství v Rusku (3/6)
Ze Země vycházejícího slunce (2)
Na tento den neděli 24. března
Sborové akce

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2024
ročník 2023
ročník 2022
ročník 2021
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redakce: Eliška Novotná. Tiskovou sazbu připravuje Jan Mach, internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).