Vinohradský sbor ČCE

Odrůdy révy vinné

Povídání o vinné révě a víně, 2. část

Šlechtění révy probíhá ve dvou liniích — na stolní a moštové odrůdy. Stolní odrůdy révy jsou určeny pro přímou konzumaci, snahou šlechtitelů je mít velký hrozen s velkými, hodně sladkými bobulemi. Moštové odrůdy slouží k výrobě vína, šlechtitelé se snaží o vysoký obsah aromatických látek v bobulích a mimo jiné také o odolnost révy vůči plísňovým chorobám a různým cizopasníkům. Vzhled hroznu není příliš důležitý, žádoucí jsou menší bobule.

Podle barvy rozeznáváme tři typy hroznů: bílé, červené a modré. Z prvních dvou se vyrábějí bílá vína; červená a růžová vína se vyrábějí pouze z hroznů modrých.

V České republice je 35 registrovaných odrůd révy vinné, ze kterých je možné vyrábět víno. Tradiční odrůdy pro výrobu bílých vín jsou Rulandské bílé a šedé, Ryzlink rýnský a vlašský, Tramín červený, Veltlínské zelené, Sylvánské zelené, Műller-Thurgau a Sauvignon. K novějším patří Chardonnay, Muškát moravský, Pálava, Aurelius či Děvín. O některých z nich si povíme blíže:

Chardonnay — nejrozšířenější bílá odrůda na světě vznikla zřejmě samovolným zkřížením Rulandského s odrůdou Heunisch, kterou do Evropy přinesli Hunové. Dává nádherná aromatická vína s vysokým extraktem, hodí se většinou k archivování. V Čechách a na Moravě se pěstuje od nepaměti spolu s Rulandským bílým, dlouho bylo považováno za jeho poddruh, rozpoznáno bylo až ve 20.století.

Ryzlink rýnský — prastará odrůda z okolí řeky Rýna. Jedná se o odrůdu pozdní — příliš brzy sklizené hrozny mají vysoký obsah kyselin a málo aromatických látek, vína z nich vyrobená jsou tedy tvrdá a kyselá. Pozdní sklizně z konce října, listopadu a někdy i prosince dávají vína vynikající jakosti s výraznou vůní a chutí připomínají lipový květ.

Tramín červený — i přes červenou barvu v názvu (hrozen je červený) slouží pro výrobu bílých vín. Podle některých pramenů byl pěstován již ve starověkém Římě. Z dobře vyzrálých hroznů dává vysoce aromatická vína s intenzívní vůní růží a kořenitou chutí.

Aurelius — byl vyšlechtěn v 60. letech z Ryzlinku rýnského a Neuburského, v hroznech se velmi dobře koncentruje cukr, takže i v horších letech dává surovinu pro výrobu vín v kategorii pozdní sběr či výběr z hroznů. Takto vyrobená vína jsou vysoce kvalitní, připomínají Ryzlink rýnský, bývají však plnější a aromatičtější.

Pálava — byla vyšlechtěna z Tramínu červeného a Műller-Thurgau v 50. letech minulého století ing.Veverkou, který vyšlechtil též Aurelius. Víno je vysoce aromatické, podobné Tramínu červenému, s jemnějšími vanilkovými tóny a jemnou kyselinkou.

Příště se budeme věnovat modrým odrůdám a červenému vínu.

Jiří Fučikovský

číslo 47, listopad 2004
předchozí   další

Obsah

Podzimní žeň
Překlenout samotu
Z historie vinohradského sboru XX
Výlet na Křivoklát
Augustinus redivivus
Čtení o hudbě (3)
S Lýdiemi v Srbsku
Odrůdy révy vinné (2)
Z jednání staršovstva
Program sborových akcí
Janské Lázni 2005

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2024
ročník 2023
ročník 2022
ročník 2021
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redakce: Eliška Novotná. Tiskovou sazbu připravuje Jan Mach, internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).