Vinohradský sbor ČCE

Provence a Kmotrovství

foto: provanc1

Aktivní obecně prospěšná společnost Kmotrovství uspořádala po dvou letech již druhou poznávací cestu do Francie, určenou nejen k poznávání této krásné země ale současně i ke získání prostředků na svoji hlavní činnost. Po Paříži byla tentokrát cílem cesty jižní Francie – oblast Provence.

Zájezdu se zúčastnili vedle cestovatelů z našeho vinohradského sboru i členové ČCE z Dejvic a odjinud z Prahy, ale také z několika dalších míst Čech i Moravy, takže nakonec se jelo velkým autobusem pro 64 cestujících. Věkové rozpětí výletníků odhaduji na 7 – 80 let, což kupodivu nepřineslo během zájezdu žádné problémy a všichni mohli být spokojeni.

Základním místem, kde jsme byli pět nocí ubytováni, bylo malebné městečko Isle sur La Sorgue, kam jsme ovšem bohužel dorazili vždy až v podvečer, takže nebylo možné si ho prohlédnout důkladněji za dne.

Z Prahy se vyjíždělo v neděli večer 23. 9. 2012 a po poměrně dlouhé cestě zpestřované průběžně velmi fundovanými výklady organizátora a průvodce Matěje Chába (dopoledne již pak krásnou Francií a s letmou prohlídkou Lyonu z oken autobusu) byla první velká zastávka situována do historického města Orange. Zde jsme se seznámili především s římským vítězným obloukem a velkým a dobře zachovalým antickým divadlem, což bylo podmíněno poněkud náročnější procházkou v obtížnějším terénu do prudkého kopce svatého Eutropa. Po příjezdu do místa ubytování a nočním odpočinku v poměrně pohodlných mobilhomech nás druhý den hned brzy po ránu čekala návštěva městečka Uzés s následnou návštěvou přírodního zdroje vody pro aquadukt, který jsme pak sledovali olivovými háji a podél slavného „mostu“ Pont du Gard až k jeho zakončení v Nimes. I zde nás čekala další porce antických staveb (včetně velké Arény), ale i památek středověkých a novějších (krásné renesanční zahrady).


foto: provanc2

Ve středu jsme se vypravili nejdále od místa ubytování, až do krajiny Camarque (je to široká delta řeky Rhony). Shlédli jsme dokonale zachované raně středověké město Aigues Mortes odkud vyrážely na cestu poslední křížové výpravy do Palestiny. Zachovaly se zde dlouhé hradby, Constaciina věž (sloužící později i jako vězení), viděli jsme na dálku i odpařování mořské vody a výrobu kvalitní soli a také pěkný přístav. Následně jsme se ve Svatých Mariích ocitli přímo na břehu moře, kde se díky rozbouřené hladině a podmračenému počasí nestalo hlavním bodem programu koupání, ale tradiční zajímavé býčí zápasy course camarguaise (nikoliv korida!) a samozřejmě také návštěva místních památek (pevnostní kostel s kryptou černé svaté Sáry).

foto: provanc3

Originální vinařství v římském duchu v Mas de Tourelles připravilo ve čtvrtek dopoledne zcela rozdílné vizuální i chuťové dojmy. Pak následovala zase turistika do bývalého ve skále vytesaného opatství Saint Roman a dále cesta na velký středověký hrad a romantické městečko v podhradí Baux de Provence. Stihla se i návštěva nedalekého Les Antiques se špitálem, kde se léčil Van Gogh, a rovněž i s řadou antických památek. Páteční dopoledne bylo věnováno přírodě – návštěvě Fontaine de Vaucluse (vývěr řeky La Sorgue, u které jsme o pár kilometrů níže bydleli) a pak dosud fungujícího cisterciáckého kláštera Senanque v blízkých horách. Odpoledne nás naopak čekalo velké město Avignon s papežským palácem, pobořeným mostem sv. Benezeta a hradbami.

Sobota byla dnem ranního balení a rozloučení s našimi mobilhomy a celý den byl věnován věhlasnému městu Arles s památkami antickými, středověkými i novějšími, všudypřítomnými uměleckými ohlasy (Van Gogh) i zcela současným nefalšovaným provensálským trhem. V podvečer už následovalo jen „nalodění“ do autobusu a přes noc dlouhá cesta domů. Výlet se vydařil a bude ještě dlouho na co vzpomínat. Může nás však také těšit, že byl úspěšný pro o.p.s. Kmotrovství a podařilo se získat dost nových prostředků na další činnost této dobročinné instituce.

Miloš Lešikar

číslo 130, říjen 2012
předchozí   další

Obsah

Kázání
Máme ve sboru teplo?
Tajemství Únětického potoka
Provence a Kmotrovství
Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů
Divoká stvoření jižních krajin
Program nedělní školy v říjnu 2012
Vinohrady a Žižkov
Ze staršovstva
Sborové akce

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2024
ročník 2023
ročník 2022
ročník 2021
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redakce: Eliška Novotná. Tiskovou sazbu připravuje Jan Mach, internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).