Vinohradský sbor ČCE

Výstava Monarchie v Národním muzeu

V prosinci jsme se (Wernischovi s Jakubem Raisem) vypravili na výstavu Monarchie v Národním muzeu. Moc se nám líbila a proto jí chceme doporučit i vám, ostatním členům sboru. Výstava něčím zaujme jak dospělé tak děti. Je docela interaktivní, např. je v ní model potrubní pošty, který děti neustále „okupují“. Na výstavě si přijdou na své i milovníci kuriozit. Najdete tam třeba zarámovaný kapesník s krví Ferdinanda D´Este. V nové budově Národního muzea se nalézá hlavní část výstavy a doprovodnou výstavu Dětský svět za císaře pána. Obzvlášť tato část jistě zaujme děti všech věkových kategorií. Mohou si tam vyzkoušet nést břemeno, třeba otep dřeva nebo těžký pytel, uvidí svět očima úplně nejmenších dětí a dozví se tam spoustu zajímavých informací o dětech za vlády Františka Josefa, i když některé z těch informací jsou poněkud znepokojivé. Např. to, jak často děti v 19. století umíraly a byly nemocné. Ale najde se tam i spousta věcí, které vás potěší a rozesmějí, třeba plyšový králík, který připomíná spíš opici s tělem psa. Pokud budete mít někdy čas, stojí za to si tuto výstavu pořádně prohlédnout. Děti a dospělí sice pravděpodobně nenajdou stejné tempo a způsob, kterým si výstavu prohlédnou, ale obě generace si výstavu dozajista užijí. Obsahuje i doprovodnou výstavu Fotografie v 19. století, kde si můžete prohlédnout různé vtipné černobílé fotografie.

Důležité informace:

Kde: Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1
Do kdy: Do 9. června.2013

Kouzelné hrací strojky (aneb Co si císař pán broukal pod vousy)

Zajímá vás, jak hrály hrací strojky za císaře pána? Tak to je výstava právě pro vás! Najdete tu spoustu zdobných hracích strojků i dvě pianoly a dva orchestriony. Můžete si poslechnout libozvučné melodie od slavných skladatelů a shlédnout krátký film, kde hrají skvostně oblečené opice na různé hudební nástroje. Na pianolu si můžete i sami „zahrát“ anebo si zkusit namixovat hudbu na moderních přístrojích. Malé děti by z výstavy asi mnoho neměly, ale větší děti a dospělí budou určitě nadšeni.

Důležité informace:

Kde: České muzeum hudby, Karmelitská 2/4, Praha 1
Do kdy: Do 11. března.2013

Krmě – jídlo – žrádlo

Tato výstava, další z cyklu Monarchie, představí gastronomii 19. století. Najdete informace o jídle, pití, stolování i vaření v různých společenských vrstvách od dělníků přes měšťany až po šlechtice. Uvidíte vystavené staré recepty i nádobí a dozvíte se o různých zvyklostech a rituálech týkajících se pokrmů 19. století. I zde najdete interaktivní exponáty a užijete si zábavu ve stylu monarchie.

Důležité informace:

Kde: Národopisné muzeum–Musaion, Letohrádek Kinských, Kinského zahrada 98, Praha 5
Do kdy: Do 28. července. 2013

Sportsmeni v českých zemích aneb Jak se sportovalo za císaře pána

Na této výstavě se dozvíte o tom, jak sportovali lidé v 19. století, i o šampiónech v různých sportech. I tato výstava je velmi interaktviní, Můžete si obléknout třeba repliky různých zajímavých obleků, ve kterých se dříve sportovalo, ačkoliv lidé dnes by do nich pravděpodobně nevlezli ani na karneval:) Dále si můžete stoupnout na stupeň vítězů a užívat si aplaus, určený jen a jen vám, a prohlédnout si všemožné exponáty týkající se sportů 19. století. Tato výstava je vhodná hlavně pro děti, ale i pro dospělé.

Důležité informace:

Kde: Památník na Vítkově
Do kdy: Do 31. března. 2013

Přejeme spoustu zábavy s monarchií!

Napsala Adelaida Wernischová s pomocí Jakuba Raise

číslo 134, únor 2013
předchozí   další

Obsah

Kdo chce dál
Z přímluvných modliteb
Mekane Yesus
Co mě zaujalo
Výstava o Přemyslu Pitterovi
Sám proti zlu
Konfirmace III.
Jeden Pán, jedna víra, jeden křest
Výstava Monarchie v Národním muzeu
Co skrývají Osobní knihovny?
Orlovy 2013
Nedělní škola
Sborové akce

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redaktory jsou a , Tiskovou sazbu připravuje , internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).