Slovo na doma

Každý týden si můžete poslechnout na https://www.e-cirkev.cz/aktuality/ slovo-na-doma/ úvahu farářky či faráře naší církve. Z loňského 6. ledna jsme vybrali \#193 Pavla Hanycha z ÚCK ČCE.

foto: doma

Ti, co měli přijít, nakonec přišli

Na dnešní den připadá svátek tří králů nebo spíš starověkých mágů a hvězdopravců, kteří se z dálek vydali poklonit narozenému betlémskému dítěti. Píše se o nich v Matoušově evangeliu: Oni (tedy: mudrci od východu) krále vyslechli a dali se na cestu. A hle, hvězda, kterou viděli na východě, šla před nimi, až se zastavila nad místem, kde bylo to dítě. Když spatřili hvězdu, zaradovali se velikou radostí. Vešli do domu a uviděli dítě s Marií, jeho matkou; padli na zem, klaněli se mu a obětovali mu přinesené dary – zlato, kadidlo a myrhu. (Mt 2, 9–11) Jejich příběh je krátký a nekončí nijak převratně. Přijdou, předají hodnotné dary – a odjíždějí domů. Žádná tisková konference a selfíčka, žádné projevy a silná prohlášení, žádné dojemné křtiny nebo okázalá konverze k pravověrnému křesťanství. Jak přišli, tak odcházejí. A přesto, zdá se, měli přijít, aby ukázali i nám, že tady se stalo něco velkého.

Byla to poslední betlémská návštěva u jeslí, last minute exkurze ve chvíli, kdy se vše vrací do zajetých kolejí. Pastýři jsou zpátky u stád, vůl už zase zahřívá jenom osla, sváteční atmosférou zjihlá veřejnost spěchá zpátky do svých kanceláří nebo home officů – a andělé se zdají být už dávno zase ve svém nebeském cloudu.

Snad proto poslední vánoční příběh čteme až v lednu. V neslavnostním měsíci bez třpytu. Hvězdy v oknech zmizely, do skladů e–shopů se vrací nepovedené dárky a opadané stromečky se kupí u popelnic.

Ti, co tenkrát přišli, možná opravdu měli přijít. Delegace intelektuálů putující podle hvězdné navigace do Betléma a co chvíli ztrácející signál ukázala světu na další tisíce let, že betlémské události nejsou jen provinční a přikrášlenou romantickou epizodou. Ale že to, co se tady událo, jednou provždy změnilo svět.

Přemýšlím, co tahle parta z východu přinesla nám. Snad naději, že kdo hledá, ptá se a naslouchá, tomu je dáno nalézt. Snad vědomí, že nemusí a ani nemá vždy vítězit racionální nebo skeptický pohled. Že nikdy není pozdě nechat se oslovit tajemstvím, zázrakem. Že věci můžou být ještě i úplně jinak. Že ze zástupu těch, kdo se přišli poklonit betlémskému dítěti, není nikdo vyloučen. A že i tomu, kdo pro žal hlavu věší, na nebi hvězda září. Dokonce i nad mračnou dekou nesvátečních lednových dnů. Nově narozený králi, díky, že ti, co měli přijít, nakonec opravdu přišli. Aby s velikou radostí oznámili, že ty ses narodil i pro mne. Prosím, uč mě chápat, co to znamená. Daruj mi prostor pro zázrak, pro vděčnost. Pro naději, že můj život i svět kolem nás je v tvých dobrých rukou. Amen. Rozloučím se slovy nedávno zesnulého textaře Jiřího Brabce, která zhudebnil Jiří Pavlica s Hradišťanem na vánočním albu:
Přes tolik staletí, přes závěj let / Ta noc k nám přiletěla,
až zase odletí,
změní se svět.
Už svítá od Betléma. Přeju vám hezký den a šťastný nový rok.

číslo 216, leden 2022

Kázání na Štěpána