Kázání 21. 6. 2026 (Zdeněk Šorm)
Čtení: 1. Janův
1,5 — 10
Text: Žalm 32
Sestry a bratři,
nemůžu se zbavit dojmu, že tenhle žalm je vlastně reklama -
že má podobnou strukturu jako ony výpovědi modelek a modelů
převlečených za běžné lidi, kteří nám vyprávějí o svém
životě, aby nás upozornili na to, co jim pomohlo, když byli zoufalí, a
zlepšilo kvalitu života, co si tedy máme hned běžet koupit.
Kupříkladu se na obrazovce objeví žena s nádhernými vlasy anebo s
čistě vypraným ubrusem v ruce, která nám nebo kamarádce sdělí,
že tomu tak nebylo vždy, že dříve bojovala s vlasy roztřepenými a
mastnými a na ubrusu měla vybledlé barvy a nevypratelné skvrny a její
nádobí že se vůbec nelesklo. A byla z toho nešťastná, muži si jí
nevšímali a rodina byla u toho špinavého ubrusu docela rozladěná. Ale
potom našla ten pravý šampón, novou značku saponátu a vše se dalo do
nejlepšího pořádku. A tak se rozhodla, že bude dál používat jenom tento
výrobek. A v závěru se na obrazovce objeví i ostatní rozesmátí
členové rodiny a zahrají nám scénku o tom, jak je teď u nich doma
báječná pohoda.
Náš žalm je vystavěn velmi podobně: na začátku je nám
představen člověk, kterému je blaze, člověk
šťastný, navýsost spokojený. Brzy nám však také sdělí, že tomu tak
vždy nebylo, bylo mu mizerně, jeho kosti chřadly a celé noci
pronaříkal. Ale našel řešení, které mu pomohlo, pro tuto cestu se
rozhodl a vřele ji doporučuje i druhým. V závěru se pak nad
vyřešenou situací radují všichni kolem, k radosti a oslavě je pozváno
i široké okolí.
Tedy biblická reklama? Tak trochu ano - chce přesvědčit.
Ale v tom slově reklama zaznívá také slovo klam, klamání, a to tady není
na místě. I když místy je i tento žalm pro názornost trochu
černobílý.
Autor nám vypráví, jak lze špatně anebo dobře řešit
základní lidskou situaci - totiž situaci vlastní chyby, vlastního
proviněni. Dokládá to vlastní zkušeností a je to pro něj tak
důležité, že si to nechce nechat pro sebe. Zkušenost špatného
přístupu k vlastnímu selhání byla tak silná, že nechce, aby druzí jeho
chybu opakovali. Chcete-li podává nám svědectví o tom, že je dobře
nemlčet. Tedy reklama na vyznání hříchů.
Ale ta neskutečnost reklam, jak ukazuje už první verš, ta tu
právě není. Nestojí tam: "blahoslavený je ten, kdo se nedopustil
ničeho zlého, žádného přehmatu". Ale: šťastný ten, jehož
hřích je přikryt. Jemuž Bůh průših nepřičítá.
Protože je to o průšvihářích, je to skutečné a je to i pro nás
použitelné.
A jde tu o celou šíři našich selhání. Máme tu celkem tři
hebrejská slova pro hřích:
To první souvisí slovesem lámat, zlomit - tedy - kdy jsme něco
celistvého nalomili, třeba něčí důvěru, nebo vztahy,
kdy se kvůli nám rozpadlo něco, co patřilo k sobě, kdy jsme
narušili integritu společenství, kdy jsme se vlomili - vloupali druhému do
bytu nebo do soukromí, kdy jsme nad někým zlomili hůl.
Další slovo popisuje hřích jako minutí cíle — trefu vedle, jako
minelu, šlápnutí vedle — možná kvůli své neschopnosti, kvůli svému
neumětelství, ale možná taky kvůli své suverenitě. Protože jsme
nepřemýšleli, ukvapili se, byli se vším rychle hotovi, tak jsme místo
pomoci nadělali jen ještě větší paseku. A teď vidíme, že
kdybychom trochu víc přemýšleli, nechali si poradit nebo alespoň
naslouchali, tak by k tomu nedošIo.
PosIední slovo pro hřích v našem žalmu souzní se slovesem
křivit - to myslí na situace, kdy jsme něco pokřivili, rovné
ohnuli, překroutili, vypustili nějakou polopravdu, dopustili se
nějakého podvodu, nebo, kde jsme se my pokřivili nebo kde se druzí
museli křivit kvůli nám.
A teď v nás tohle všechno vězí. Stále se nám to
připomíná, nemůžeme se toho zbavit, zatěžuje nás to, tíží a
tlačí k zemi. Někdy se člověku, když na něho ta
zátěž dolehne, když si uvědomí, co všechno zvoral a způsobil,
ani nechce dál žít.
Moje kosti chřadly, celé dny jsem pronaříkal, vysýchal ve
mně morek jako v letním
žáru. Našeho zpěváka opustila chuť žít, bylo mu
mizerně, byl hin, veškerá energie ho opustila. Asi to znáte - jak
nějaké napětí ve vztazích, neprojednané nedorozumění, vina,
která nás tíží, se projevuje i na těle - bolí nás žaludek a hlava, vysychá
v krku a pobolívá na prsou. Padne na nás tíha docela tělesná. Navenek
člověk funguje a možná i dobře vypadá a směje se, ale ví,
že mu vyschla životní šťáva, něco ho žere, zasahuje to jeho
dřeň, jádro, jeho podstatu, uvnitř začíná být
zatraceně prázdno a těsno a tuší, že to možná taky dlouho nevydrží.
Náš hrdina celé noci pronaříkal - doslova je tam
prořval, úpěl. A teď už ví proč, a že to možná ani nemuselo
být a už se při vzpomínce na ty hrozné proplakané noci usmívá. Ví, že
neměl mlčet. V tom to vězí. Mlčet znamenalo vlastně
věc tajit. Bláhová naděje, že o čem se nemluví, to neexistuje. A
úleva přišla, když se rozhodl to říci. Tedy konec tajení a falše,
přitakání realitě. Svůj hřích jsem před tebou
přiznal a pak už to běželo - úleva, svěžest, nová cesta,
radost.
Jenže ono se to řekne: Říct to. Ale to přece vůbec
není jednoduché. To znamená nabourat mínění, které si o sobě
děláme. Přiznat sobě i ostatním, že se nemůžeme vykazovat
bezúhonností. Připustit, že ten obraz spravedlivého, který si o sobě,
před ostatními i před Bohem snažíme udržet, je neudržitelný. Odkrýt
to, co ho naruší, podkopá a zbourá. Provést atentát na vlastní sebevědomí.
O tom se bojíme nejen otevřeně mluvit, ale vůbec na to pomyslet.
To se snažíme za každou cenu vytěsnit.
A nejspíš právě proto jsme nejdřív četli o hříchu
sňatém, odpuštěném, prominutém, již přikrytém. Teprve
příslib a jistota odpuštění nám dává prostor a odvahu o svém
hříchu mluvit. Vyslovit otevřeně všechno, co jsme zavinili a
pokazili bez důvěry, že to může být odpuštěno, na to
prostě nemáme. Boží odpuštění předchází naše vyznání. Osvobozuje
nás k němu, umožňuje ho, dává nám šanci, abychom se
k sobě přiznali, abychom byli opravdu sami sebou, aby náš život
nebyl plný záludnosti a stresu z možného odhalení.
To je svědectví 32. žalmu: Nebojte se to udělat, zkuste to,
budete mile překvapeni - no jako v reklamách. Nebojte se ten
svůj pracně vybudovaný obraz o sobě nabourat, podkopat, shodit,
nebo se na něj prostě vykašlat a promluvit tak, jak to je, odkrýt se.
Předně Bohu.
A Hospodin vás nenechá obnažené. Bůh váš hřích přikrývá.
To je krásné a poctivé vyjádření. Bůh nedává věřícím
zázračné pilulky, aby se jejich hřích rozplynul, jako by nebyl. To by
byla zase jen iluze vzdálená realitě. Hřích zůstává a
zůstávají i následky našich přehmatů a hloupostí. Ale je boží
milostí přikryt. Víc se nepřipomíná. Nebude nám přičítán
k tíži. Nediskvalifikuje nás. Naopak. Právě díky jeho vyznání
můžeme začít nanovo, nejen z vlastních sil, nejen z donucení,
ale v důvěře svobodní k vlastní odpovědnosti.
Desátý verš je pro názornost zase trochu černobílý. Jsou tu dva
typy - jako v reklamě. Mnoho bolesti postihne svévolníka, toho však,
kdo doufá v Hospodina obklopuje milosrdenství. Ale ani tady to není
neskutečná iluze. Rozdíl mezi svévolníkem a doufajícím není v tom, že se
doufajícímu oproti svévolníkovi nic nestane, že nic nezvorá, že je vzorný, ale
v tom, že na to není sám. Vinu a bolest mají oba dva - ale svévolník
zůstane u své vůle, svého řešení, u sebe. Snaží se z toho sám
dostat - "tak nějak chlapsky se s tím poprat", a přitom se
do toho jen tím víc zaplétá. Zatímco ten, kdo doufá v Hospodina, se
neobrací jen sám k sobě, nenaráží proto jen na svou nepravost,
obklopuje ho Boží milosrdenství. Díky němu může začít nanovo a
jinak.
Radujte se z Hospodina a jásejte, spravedliví, plesejte všichni, kdo máte
přímé srdce. Jsme u toho
závěrečného pozvání k radosti, k oslavě, k happy endu,
k tomu střihu v reklamě, kde se všichni usmívají. V našem
případě ovšem není pro ty, kdo mají přímé srdce v tom smyslu, že
by nic nepokřivili. Ale pro ty, kdo jsou v srdci přímí — tedy
upřímní, kdo nekličkují a neuhýbají, ani před Bohem, ani
před sebou, ani před druhými, kdo řeknou na rodinu, že nejsou
bez hříchu. Ti se mohou radovat z Hospodina i z odpuštění.
Tak, milí bibličtí diváci a posluchači, teď je čas na
písničku. Reklama se nakonec moc nepovedla, kupovat není co. Ale darem,
darem lze přijmout opravdu hodně. To nám dnes potvrdí i
Večeře Páně. Amen.