Vinohradský sbor ČCE

Zdroje veselé mysli III.

Děti stejně jako dospělí potřebují nalézat drobné radosti pro veselou mysl. Tady je několik dalších tipů.

V „koroně“ jsem byla po večerech mnohem více doma, a tak bylo na čtení více času. Ne vždy jsem ho dokázala využít, protože i když čas byl, někdy jsem „ztvrdla“ u televize nebo po pár stránkách usnula. Přesto jsem četla mnohem více. A co to bylo?

Vybírám z více knížek, z nichž většina asi nevyhoví nadpisu, protože jsou spíše k zamyšlení nad hodně vážnými tématy:

Šikmý kostel od Karin Lednické. Asi nebudu jediná, kdo ji v těchto dnech četl, kniha měla docela masivní reklamu, ale protože mě románové kroniky baví a Ostravsko mě láká, koupila jsem si ji. Přečetla jsem oba díly jedním dechem. Dvacáté století má tolik různých zákoutí a událostí, o kterých se člověk dozvídá teprve postupně, a i v této knize jsou.

Moravské exulantky a Jako potůček v jezeře od Edity Štěříkové. Knihy se věnují velmi podrobně životu v obnovené Jednotě bratrské v Herrnhutu za hraběte Zinzendorfa. Není to žádné suché čtení, které by pouze hodnotilo nebo rozebíralo teologii obnovené Jednoty bratrské. Naopak – obě knihy jsou naplněny fascinujícím líčením lidských osudů exulantů z Moravy, kteří za svobodou víry utíkali často za dramatických událostí, s malinkými dětmi. Zanechali doma veškerý majetek a přicházeli do nejistoty, často i chudoby a nacházeli svůj nový domov v přísném herrnhutském společenství. Knihy ve mně vyvolaly řadu otázek – kde je hranice mezi živou a nadšenou osobní vírou, která chce i za cenu oběti upřímně následovat Krista, a náboženskou totalitou, která ve jménu tohoto následování vede lidi k obětem, které by ze své svobodné vůle možná sami neudělali. Obdivuji živou víru těchto lidí, s níž nesli zprávu o Kristu do celého světa– ale zároveň mám pocit, že vedení obnovené Jednoty nebylo prosto manipulace.

Starci života – zemědělský román od Zuzany Kaiserové. Dostala jsem ho od Zuzky darem a hned jsem ho přečetla. Líbil se mi ještě víc než Zuzčina prvotina. Román o venkově, zemědělském družstvu i hospodském životě, malých „černotách“ i pýše na tradice, které se už ale nikomu nechce žít. O různých svérázných postavách, včetně evangelické farářky.

Agnessa – zpověď ženy stalinského čekisty od Miry Jakovlenkové. Autorka knihu sepsala podle vyprávění Agnessy Mironovové, ženy stalinského prominenta, který jako mnoho jiných skončil později ve stalinském lágru, ostatně stejně jako ona. Ještě předtím si ale Agnessa užívala života na slunci, večírků, cestování, pěkných šatů, flirtování, aniž tušila–nebo nechtěla tušit–cokoliv o manželově práci. Je to svědectví, úhel pohledu, který je rozhodně zajímavý, i když je při něm člověku často úzko a maně si vzpomene například na Linu Heydrichovou, která do konce života nemohla pochopit, co dělal její milující manžel špatně.

Jana Šarounová

číslo 211, červen 2021
předchozí   další

Obsah

Bůh s tebou neskončil
Z rozloučení s Martou Kadlecovou
Noc kostelů 2021
Pozdrav od Jarmily Strádalové
Zdroje veselé mysli III.
Zprávy ze staršovstva 13.5.2021
Zprávy ze staršovstva 10.6.2021
Sborové akce

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2024
ročník 2023
ročník 2022
ročník 2021
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redakce: Eliška Novotná. Tiskovou sazbu připravuje Jan Mach, internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).