Vinohradský sbor ČCE

Reakce - Hrátky s ohněm

Nedá mi to, ale musím reagovat na článek Martina Zikmunda z lednového Hroznu [1]. Ten článek se jmenuje Hrátky s ohněm a Martin se v něm zamýšlí nad přípravou války proti Iráku. Nemyslím si, že případnou válkou utrpí více nevinných, a už vůbec nesouhlasím s tvrzením, že válka proti Husajnovi je nebezpečnější než Husajn sám. Nevinní již v Iráku trpí celá desetiletí. Cožpak už je zapomenuta válka Iráku proti Íránu s nasazením chemických zbraní a více než milionem mrtvých? Vyvražďování Kurdů a ničení jejich vesnic také? Snad si alespoň někdo vzpomene na fotografie kurdských dětí, zavražděných plynem. Chápu, že žádný normálně myslící člověk nemůže být nadšen chystanou válkou, ale jsem přesvědčen, že horší než válka je diktátor se zbraněmi hromadného ničení, který jednou válku stejně rozpoutá. Válku proti vlastnímu obyvatelstvu vede již dlouho. Nemůžeme se tvářit, že co je od nás daleko, to nás nezajímá a netýká se nás. Vždyť starší věkem pamatují, co přinesl rok 1938. Chamberlain přivezl z Mnichova mír, důsledkem byla válka a desítky milionů mrtvých. Tehdy si také veřejnost ve Velké Británii a Francii nepřála válčit kvůli vzdálenému Československu. Jak to nakonec dopadlo, všichni víme.

Bylo by jistě krásné, kdyby OSN dokázala všechny světové diktátory donutit, aby se chovali slušně, zatím to však nefunguje. Saddám Husajn má z rezolucí Rady bezpečnosti jedině legraci. Máme snad čekat, až bude mít jaderné zbraně a rakety, které budou schopné donést hlavice až do Evropy? Myslím si, že máme morální povinnost Američanům ve válce proti Husajnovi pomoci, vždyť jsme spojenci, něco jim dlužíme, a není to málo. Dvakrát v průběhu minulého století, v obou v Evropě rozpoutaných světových válkách, krváceli američtí vojáci i za naši svobodu. Na to bychom neměli zapomenout. "Hrátky s ohněm" znamenají nechat agresivní diktátory v klidu zbrojit. Z toho nemůže vzejít nic jiného než velký požár, který může pěkně spálit i nás.

Nedůsledný postoj vůči agresivním režimům se přece vymstil především nám, Evropanům. Zpackaná intervence proti ruským bolševikům umožnila vznik SSSR a zamoření poloviny světa komunismem, který si připsal na účet přes sto milionů obětí. Netečnost vůči nacismu vedla k rozpoutání druhé světové války, která stála životy další desítky milionů lidí. Cožpak se nikdy nedokážeme z dějin poučit?

Jiří Fučikovský

číslo 30, únor 2003
předchozí   další

Obsah

Kázání na Nový rok 2003
K dějinám vinohradského sboru VI
Ještě k seznamům
Reakce - Hrátky s ohněm
Světový den modliteb 2003
Ohlédnutí za Janskými Lázněmi
To byl ale farář
Sborový výlet na Slovácko
Editorial

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redaktory jsou a , Tiskovou sazbu připravuje , internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).