Vinohradský sbor ČCE

Editorial

Milí čtenáři,

dovolte nám toto krátké oslovení. Děkujeme Vám za všechny Vaše ohlasy na časopis, jeho jednotlivé články, grafickou i gramatickou úroveň. Cíl časopisu spatřujeme - kromě zvěstné, informační a tak trochu i kronikářské funkce - především ve vzájemném rozhovoru. Takový rozhovor probíhá při všech setkáních členů sboru, při biblických hodinách, setkáních starších věkem nebo střední generace - a také v neděli po bohoslužbách při kávě nebo čaji. Ve sboru se dějí i mnohem důležitější věci než rozhovor: každou neděli se veřejně káže evangelium, slaví se svátosti, probíhá křesťanské vyučování a mnoha způsoby se obnovuje a proměňuje sborové společenství. A právě ke společenství dospělých a svobodných lidí, kteří se navzájem berou vážně, rozhovor patří. V časopise pak má rozhovor tu výhodu, že se ho zúčastní i ti, kdo danou neděli nebo při některém setkání chyběli.

Žijeme ovšem v době, kdy lze říci cokoli. Je to lepší, než kdyby vládla cenzura. Jenomže tak vzniká nebezpečí, že se společenství rozpadne na shluk těch, kteří melou každý to své - a nikdo nenaslouchá druhému. Tohoto nebezpečí nás nikdo neuchrání, to je daň z naší svobody. Umenšíme ho však my sami tím, když si navzájem budeme naslouchat, brát se vážně a když u druhého budeme předpokládat spíše dobrý úmysl, než zlý.

K rozhovoru patří, že mají lidé různé názory. Samozřejmě i my ve sboru na Vinohradech máme různé názory, navzájem odlišné názory máme i my čtyři v redakci. Hrozen není hlásnou troubou právě našich názorů. Má být místem rozhovoru. Když s něčím, co jste ve sboru slyšeli nebo v Hroznu četli, nesouhlasíte nebo se Vám to nelíbí, můžete buď a) mávnout rukou a říci "hlavně ať se máme rádi", nebo se b) zlobit a sami nebo v malých kroužcích hartusit nad tím, jaké nesmysly to zase XY napsal, nebo c) zajít za XY a říci mu své výhrady a slyšet od něj jeho důvody, nebo si d) sednout a pokusit se napsat, proč to vidíte jinak než XY - což stojí čas, námahu a odvahu. Každý má jistě svobodu ke všem čtyřem typům odpovědi, jako redaktoři Vám jsme ale zvlášť vděčni za reakce typu c) až d).

Z jiného soudku: S rozšířením redakce jsme začali experimentovat s tvarem a velikostí písma a uspořádáním stránek. S jediným cílem: aby se Vám Hrozen pohodlněji četl. Uvítáme proto Vaše ohlasy.

A nakonec: Spočítali jsme, že výrobní náklady na tisk jednoho exempláře jsou 4 Kč nebo 6 Kč, podle toho, zda je Hrozen na dvou nebo na třech listech. Některá čísla dostanou zdarma lidé, kteří nejsou v pravidelném styku se sborem. Prosíme Vás, abyste na to pamatovali při svých darech sboru.

Redakce

číslo 30, únor 2003
předchozí   další

Obsah

Kázání na Nový rok 2003
K dějinám vinohradského sboru VI
Ještě k seznamům
Reakce - Hrátky s ohněm
Světový den modliteb 2003
Ohlédnutí za Janskými Lázněmi
To byl ale farář
Sborový výlet na Slovácko
Editorial

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redaktory jsou a , Tiskovou sazbu připravuje , internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).