Vinohradský sbor ČCE

Jako doma a Kuchařky bez domova: z roku 2023 do roku 2024

V roce 2023 jsme završili jedenáctý rok Jako doma a šestý rok Kuchařek bez domova. Zahájili jsme několik projektů, v jejichž rámci se vnitřně posouváme dál a vzděláváme se. Po velké nejistotě ohledně Kuchařek bez domova na jaře se situace mírně uklidnila. Nejistota je nyní ale před týmy zabydlování a městské ubytovny pro ženy bez domova Neklanova. Dost ale o nás. Jak se mají ženy?

Kuchařky bez domova

V Kuchařkách bez domova nyní pracuje 11 brigádnic. Šest kuchařek (Nikss, Linda, Jana, Jaruška, Balu, Iris), kterým se díky práci u nás po celý rok dařilo platit sociální byt nebo ubytovnu, získalo v září pět nových kolegyň. Gabča, Jana, Jana, Lucie a Naďa byly před nástupem k nám dlouhodobě nezaměstnané. Díky půlročnímu projektu Akademie Kuchařek bez domova, který financuje Evropská unie, nyní získávají praxi a vzdělání v rostlinné gastronomii, také využívají pracovní a dluhové poradenství a možnosti psychoterapie. S ženami jsme vyjely na dva pracovní výlety, na Křivoklátsko a Českolipsko. A samozřejmě jsme spolu oslavili i Vánoce.

Kuchařky připravily více než 60 cateringů a několik stánkových akcí. Leitmotivem byla snaha dostat sociální podnik z nepříjemné finanční situace. Naším cílem je najít frekventované místo v centru, kde bychom mohly otevřít malou výdejnu nebo okénko pro naše veganské lahůdkářství a navýšit tak odbyt. Díky našim podporovatelům a podporovatelkám se nám podařilo shromáždit více než polovinu potřebných nákladů.

Hned začátkem roku 2024 jsme navíc opět otevřeli naši provozovnu nad Andělem – včetně slavnostní otvíračky s živou hudbou a občerstvením. Můžete nás tam navštívit každé úterý, středu a čtvrtek mezi 11 a 17 hod. (Brožíkova 6, zastávka tramvaje U Zvonu). A v tomto roce chystáme ještě jednu velkou novinku – dovážku přes jednu z kurýrních služeb!

Jako doma

Loni v létě jsme se zapojili do protestů proti změnám pravidel přidělování sociálních bytů, která vedou ke znevýhodnění těch nejzranitelnějších. To, že nakonec ke změně došlo, znamená útlum činnosti našeho týmu „zabydlování“, který pomáhá ženám usazovat se v sociálních bytech (často jde o Romky, seniorky, několik z nich pracuje v Kuchařkách bez domova). V první polovině tohoto roku tak máme v plánu dokončit provázení 13 žen, které máme v péči nyní. Pak zřejmě tato registrovaná služba bude omezena nebo skončí. Ženy, které by se dokázaly dostat do bydlení, se samozřejmě pokusíme provázet i nadále, otázkou je, kolik takových bude.

Na jaře jsme ženám, kterým poskytujeme sociální práci v městské ubytovně pro ženy bez domova na Albertově v Neklanově ulici (která vzešla z jednoho z covidových „humanitárních hotelů“), pomáhali podávat přihlášky na další rok. Těší nás, že většině žen se místo udržet podařilo. Ženám jsme pomáhali řešit situace, které s životem v sociálním vyloučení souvisí: trable s alkoholem, potravinovou pomoc, návštěvy lékařů a úřadů, myšlenky na sebevraždu nebo konflikty. Máme radost, že jsme dokázali najít několik nových dobrovolníků a dobrovolnic a zaměstnat komunitní pracovnici, která se věnuje volnočasovým aktivitám žen. Záleží nám na tom, aby ženy budovaly podpůrnou síť přátelství i mezi sebou. S městem máme prodlouženou smlouvu do června 2024, zatím to bohužel vypadá, že nadále nás už v ubytovně chtít nebude, přestože ženy jsou spokojené a výsledky máme dobré.

Nízkoprahové denní komunitní centrum na Palmovce v budově bývalé „lidušky“ u libeňské trati je od začátku roku 2023 registrovanou sociální službou. Poskytujeme potravinovou pomoc, oblečení a hygienické pomůcky, možnost použít sprchu a vyprat si. Na místě je vždy sociální pracovník. S ostatními organizacemi (např. Progressive) nabízíme i další akce jako testování na infekční onemocnění či očkování pejsků. Loni na jaře i na podzim se naše ženy osobně zúčastnily celonárodní potravinové sbírky. Lidé dohromady věnovali okolo 800 kg potravin – děkujeme! Na podzim jsme zase vybírali stany, teplé oblečení a spodní prádlo.

Čtyřikrát jsme uskutečnili dobročinný sekáč, o jehož výtěžek jsme se rozdělili s Food Not Bombs. Náš tým se zúčastnil kurzu sociální práce s LGBTQ+ lidmi a kurzu přípravy týmů na zapojení peer konzultantek. Vyrazili jsme na exkurzi do Kontaktního centra Vlhká, fungujícím pod brněnskou Společností Podané ruce, a na kurz nenásilné komunikace.

Kvůli omezeným otvíracím hodinám naše ženy trávily často i hodiny čekáním před centrem, což působilo problémy se

foto: doma

sousedy. Za pomoci městské části jsme uspořádali setkání, které usnadnilo vzájemné pochopení. S organizací Progressive naše ženy dvakrát uklidily zanedbané části Palmovky, což pro ně byla i vítaná příležitost k přivýdělku. Od prosince se opět prodlouženými hodinami zapojujeme do zimních opatření. Před Vánoci jsme ženy s pomocí našich příznivců obdarovali vánočními balíčky a společně uzavřeli rok vánoční oslavou.

A to je vše! Děkujeme všem z vinohradskému sboru za přízeň v minulém roce. Jsme moc vděční a vděčné, že se s námi zasazujete o důstojnější život pro ty, se kterými se život nemazlil. I díky vzpomínaným projektům se v tomto roce chceme zaměřit na komunikaci s veřejností a upřesnění toho, kam směřujeme. Zalepovat díry v systému se může zdát jako nekonečná práce a my chceme, abyste věděli, že spolu s námi přispíváte ke skutečné změně. Zatím ale přejeme hlavně krásný vstup do nového roku a ať se vám daří nacházet své nejlepší místo ve světě. Děkujeme za vše!

Pro vinohradský sbor ČCE sepsala

Olga Pek

číslo 236, leden 2024
předchozí   další

Obsah

Kázání
Přímluvná modlitba
Zprávy ze staršovstva
Jako doma - pozvání
Jako doma a Kuchařky bez domova
Po stopách (filmových) Pelíšků
Rozhovor s Milanem Kovářem (11)
Náboženství v Rusku (1/6)
Na tento den
Sborové akce

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2024
ročník 2023
ročník 2022
ročník 2021
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redakce: Eliška Novotná. Tiskovou sazbu připravuje Jan Mach, internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).