Vinohradský sbor ČCE

O spojitých nádobách

(diskuse s bratrem Jiřím Fučikovským)

Rád bych odpověděl autorovi REAKCE na mé “Hrátky s ohněm”. Zcela sdílím jeho rozhořčení nad svévolností diktátorů. Také mám za to, že se Evropa v 30. letech dopustila zásadní chyby, když Hitlerovi neustále ustupovala a dávala mu prostor, aby se vyzbrojil. Tato slabošská politika kulminovala v Mnichově v roce 1938. Britský ministerský předseda po návratu domů hlásil svému národu, že zachránil mír. Ale my víme, že opak byl pravdou. Z toho se musíme poučit. Dnes více než kdy jindy platí, že buď budeme usilovat o mír pro všechny, nebo ho všichni ztratíme.

Žel nenašel jsem v příspěvku svého oponenta jakoukoli snahu vyvrátit ani jeden ze čtyř zásadních důvodů, kvůli kterým jsem “okamžitou” válku proti Iráku nazval iracionální. Proto mohu jen konstatovat, že Jirka de facto pojednal o jiných aspektech problému než článek, na který reaguje. Husajnovu nebezpečnost si uvědomujeme všichni. To je vskutku “mimo diskusi”. Je důležité, aby mezinárodní společenství vývoj v Iráku neponechalo bez účinné kontroly i přiměřeného tlaku. Ale kampaň, kterou zatím vede proti Husajnovi prezident Bush, je natolik sveřepě konfrontační, že se vskutku obávám, že v regionu Předního Východu i v globálním měřítku bude těch negativních důsledků více než pozitivních.

Vůbec se mi zdá, že je třeba pomáhat zemím třetího světa aktivněji a komplexněji, než to děláme dosud. Na jedné straně USA bojují se Saddámem, na druhé straně jej v době irácko-íránské války také vyzbrojovaly. Nuže, to světové kšeftování se zbraněmi se musí nejprve zprůhlednit a pak podvázat! Jinak nebudeme než vytloukat klín klínem. Amerika se právem zhrozila teroristických útoků z 11. září, ale sama dlouhodobě exportuje svou hollywoodskou produkcí kulturu násilí po celém světě. A přitom dnes není čas hrát si na pistolníky. Je třeba zachytit problémy hladu, kolabujícího zemědělství, uprchlíků, ekologické nerovnováhy, etnických konfliktů a také terorismu v jejich příčinách a řešit je. Následky tohoto zanedbání by mohly být nezvládnutelné. O to je třeba usilovat na více rovinách (v OSN i bez něj). Tyto jednotlivé hrozby jsou zároveň spojitými nádobami, nelze je od sebe oddělovat. Může se stát, že bombami zničím jednu z nich a vyvolám další dvě. Proto eventualita válečného střetu s diktátorem, který je všeho schopen, vyžaduje pokud možno širokou mezinárodní konzultaci, konsensus i kooperaci. Dějiny nás učí, že může být uzavřen falešný mír. Dnešní stav světa nás zase varuje před zbrklými válkami.

Martin T. Zikmund

číslo 31, březen 2003
předchozí   další

Obsah

Kázání v poslední neděli po Zjevení Páně
Výroční zpráva kazatele o životě sboru
Výroční zpráva katechetky
Zpráva o hospodaření za rok 2002
Odpověď br. Fučikovskému
O spojitých nádobách
Výlet na Žižkov
Informace k výletu do Bzence
Ohlédnutí za burzou dětského oblečení
Letní tábor 2003

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2021
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redaktory jsou a , Tiskovou sazbu připravuje , internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).