Vinohradský sbor ČCE

Reportáž ze sobotního úklidu

Pátrání po nalepených žvýkackách a poztrácených mincích skončilo – ted už je treba jen vytřít.

Soboty před Velikonocemi jsou v mnoha českých rodinách zasvěceny jarnímu úklidu, a tak i staršovstvo naplánovalo na sobotu na MDŽ velký jarní úklid kostela a sborových prostor. Naši reportéři byli u toho a přinášejí vám aktuální zpravodajství.

Už před devátou se scházejí nadšení členové sboru, masopustně převlečeni v uklízečky a počišťovače. Vrchní sborová Jarmilka se ujímá velení a rozdává košťata, mopy, hadry a nejodvážnějším i vysavač. Po chvíli vymezuje kout v kostele, kde se fasuje leštěnka Diava a nejsilnější prostředek proti prachu Pronto. Každý dostává přidělený úsek, za který nese HH (rozuměj hygienicko–hmotnou) odpovědnost. A již je několik minut po deváté a kostelem se vznáší oblaka vířeného prachu a zároveň se nese libá vůně leštěnky na nábytek Diava.

Zeptali jsme se několika přímých účastníků úklidu a zde přinášíme jejich postřehy:

„Jak jste s dnešním úklidem spokojeni?“

„Takový ruch jsem tu ještě nezažila! Oni zvedli i podlážky mezi lavicemi, vysáli pod nimi i moje zásoby bonbonů a žvýkaček. Kam já nyní budu chodit mlsat? Už mě tu nikdo neuvidí!“ sdělila nám rozčileně mlsná šedivá myš.

„Celý rok poctivě pracuji a nyní přijde skupina nějakých šílenců a celou moji snahu šmahem zničí. A to, že celý svět má být v síti, je vůbec nezajímá. Ale ještě mám dost sil. Já jim ukážu a všechno obnovím – mám šest nadějných dětí!“ Takto odhodlaně se k jarnímu úklidu postavil pavouk.

Všestranná sestra farárka u varhan – tentokrát bez taláru, zato s leštenkou.

„Jarní úklid – šílenství. Vždyť mi rozšlápli moje housle. Támhle ve varhanách jsem je měl uložené. Ještě v úterý jsem si s Kvapilem zahrál. Teď je všemu konec…“, rozplakal se starý cvrček.

Při odchodu jsme potkali uplakaného roztoče: „Přijela taková rozzuřená řvoucí obluda a svým zákeřným podtlakem mi usmrtila celou rodinu i všechny příbuzné a známé. Bylo to horší než tsunami na Filipínách! Není tu bezpečno, stěhuji se do Národního muzea. Tam mají teď rekonstrukci, tam bude klid“.

A dovolte, abychom toto řádění hordy uklizečů ukončili zvoláním, které se ozvalo v pondělí po ránu ze sborové kanceláře: „Kde mám ty tři léta nepoužívané monitory??? A kam se podělo těch šest myší k mému počítači???“

-čáša-

číslo 85, duben 2008
předchozí   další

Obsah

Kázání
Anketa k VP
Reportáž ze sobotního úklidu
Českobratrská církev evangelická — její kořeny a směřování II.
Ze sborového archivu VI
Nedělní škola dnes
100. výročí otevření kostela a sborového domu
Adopce na dálku® 2007 – poděkování
Ze staršovstva
Sborové akce

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2021
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redaktory jsou a , Tiskovou sazbu připravuje , internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).