Zprávy ze staršovstva 12. 5. 2022

• Staršovstvo věnovalo úvodní část svého setkání rozhovoru o bohoslužbách. Hovořilo především o vysluhování Večeře Páně – o symbolice jednoho kalicha a vysluhování z malých kalíšků, o slovech provázejících přijímání, o možnosti zpěvu „a capella“. Promýšlelo též otázku, zda má farář a služba sedět za stolem Páně a co na stůl Páně při bohoslužbách patří.
  • J. Šarounová předala agendu kurátora M. Janečkovi. M. Janeček se Z. Šormem vyřídili v bankách změnu dispozičních práv k účtům. Vzhledem k pravidlům Fio banky pověřilo staršovstvo J. Šarounovou i nadále dispozičním právem k účtu. M. Janeček rozeslal seniorátům dopisy ohledně darů našeho sboru v rámci solidarity.
  • Staršovstvo se dohodlo na termínu slibu staršovstva 22.5.
  • Staršovstvo souhlasilo, aby se pravidelných schůzí účastnili i náhradníci staršovstva s hlasem poradním.
  • J. Raisová informovala staršovstvo o pomoci našeho sboru uprchlíkům z Ukrajiny – byli ubytováni také rodiče Aliny, kteří přijeli i se psem. Staršovstvo jednalo o poskytnutí vozíku pro otce Aliny. Dana a Vladyslav mají od 9.5. práci. Sbor podal žádost o finanční příspěvek na pražský Magistrát.
  • M. Cháb a M. Kopecká informovali staršovstvo o jednání ohledně změny zakladatelské listiny Jeden svět, o. p. s.
  • 27.5. proběhne uložení uren bývalých členů sboru do hrobu po D. Bružové na vinohradském hřbitově.
  • Archová postní sbírka vynesla 14.300,–Kč, sbírka na Hlavní dar lásky JJ 4.616,–Kč. Do konce května probíhá sbírka na Jeronýmovu Jednotu, jejíž výsledek se staršovstvo rozhodlo zdvojnásobit.
  • J. Šarounová seznámila staršovstvo s programem Noci kostelů, která se bude konat 10.6.
  • Obrazy O. Rady, které sbor odkoupil, poskytne střediskům Diakonie ve Vsetíně a v Litoměřicích pro dobročinné aukce.
  • J. Raisová podala zprávu o přihláškách na sborový tábor v Poušti u Bechyně. Staršovstvo rozhodlo o příspěvku 15.000,–Kč na tábor a o poskytnutí slevy 500,–Kč pro školní děti, které se účastní života sboru.
  • Staršovstvo zhodnotilo akce pořádané v minulém období a projednalo program na další období.
  • Staršovstvo jednalo o úpravách úložiště na Googlu.
  • Hospodářská komise doporučila získat na rekonstrukci „kobky“ dvě cenové nabídky.
  • Probíhá oprava balkónu farního bytu.
  • F. Krupička zajistí opravu oken v ateliéru O. Rady.
  • Opravu rýh na stolech ve sborovém sále domluví a zajistí M. Cháb.
  • Staršovstvo jednalo o nájmech ve sborovém domě.
  • Staršovstvo jednalo o zajištění služeb a oprav při dlouhodobé pracovní neschopnosti P. Coufala.
  • Hospodářská komise zvolila předsedou na další období M. Chába.
  • Staršovstvo hovořilo o potřebě světelné signalizace u vypínačů stropních reflektorů, které někdy zůstávají dlouho rozsvícené. M. Cháb domluví instalaci vypínačů se světelnou kontrolou s J. Raisem.
  • Staršovstvo pověřilo M. Janečka jednáním ohledně úklidu se Švarcovými a souhlasilo s tím, aby jim zadal mimořádný úklid domu s konkrétním zadáním v ceně do 5.000,–Kč.
  • Staršovstvo souhlasilo s převedením nájemních smluv Dobroduše vzhledem k reorganizaci Diakonie Praha na sloučený subjekt Diakonie.
  • Staršovstvo se zabývalo zajištěním služeb na léto. M. Janeček připravil doplnění instrukcí pro služby a nabídl novým členům staršovstva „služby nanečisto“, při kterých by si je mohli prakticky vyzkoušet. Rozpis služeb rozešle na konci května.
  • Z. Šorm informoval staršovstvo o dojednání společných bohoslužeb v létě: 3.7. na Vinohradech, káže P.  Kalus; 7.8. ve Vršovicích, káže Z. Šorm; 28.8. na Žižkově I., káže M. Opočenský.
  • Z. Šorm předložil staršovstvu přehled dovolených sborových zaměstnanců a zástupů na léto v době jeho nepřítomnosti.
  • Z. Šorm informoval staršovstvo o domluvě termínu konfirmační slavnosti – 25.9.
  • Seniorátní shromáždění Jeronýmovy jednoty se bude konat 8.6. v Praze – Kobylisích. Zástupci za náš sbor jsou M. Cháb a J. Šilar.

číslo 220, květen 2022

Kázání
Přímluvná modlitba
Vyjádření ČCE