Přímluvná modlitba

Pane, otevíráme k tobě svá srdce a prosíme tě v tomto adventním čase o pokoj pro celý svět, pokoj pro církev, pokoj pro každého z nás.

Pane, spěcháme vstříc tvému Synu a prosíme, nedopusť, aby nám stály v cestě pozemské zájmy, ale ať nebeská moudrost zúrodní naše nitro, abychom došli k věčnému životu s Kristem.

Dej, abychom poznávali Krista v našich bližních, zvláště v těch nuzných, když potřebují naší pomoc.

Prosíme tě za to, abychom tento adventní čas nepromarnili a dobře se připravili na oslavy narození tvého Syna. Prosíme tě, abychom dokázali slavit s čistým srdcem. Prosíme tě za tento svět, abys do něj vložil více lásky a pokoje.

Prosíme tě, Pane, za tvou církev, která je církví stále se proměňující, abys ji svým duchem skutečně obnovil, aby odpovídala pravdivě a věrohodné na tvé výzvy v událostech této doby.

Prosíme tě, Pane, za křesťany v naší vlasti. Zvláště tě prosíme za sílu a osvěžující rosu tvého Ducha nové synodní radě a nově obsazeným církevním orgánům. Prosíme tě o rodinu těch, kteří v tebe věří. Sjednocuj, obnovuj, posiluj je svým Duchem.

Prosíme tě za tuto zem, za novou vládu, prosíme tě za dobrou novou politickou kulturu. Prosíme tě, aby ti, kdo dostali moc, ji využívali k dobru celé této společnosti. Prosíme tě za nemocné, zvláště nemocné koronavirem, prosíme tě vroucně za lékaře, zdravotníky, prosíme tě za všechny, kdo se snaží překonat tuto velkou ránu našeho světa. Dej jim sílu, naději, vytrvalost a trpělivost, obnovuj jejich sílu naděje. Prosíme tě za jejich blízké. Prosíme tě za všechny vědce, kteří pracují na tom, aby byly zmírněny bolesti této nemoci.

Prosíme tě za všechny pronásledované, smutné a zkroušené. Prosíme tě za vězněné, utlačované, za migranty a uprchlíky, za lidi bez domova, za lidi osamocené, bez práce.

Prosíme tě za rodiny, ve kterých nároky této doby vzaly radost a potěšení ze vzájemné blízkosti a zatemnily pocity lásky.

Prosíme tě, posiluj a ochraňuj našeho bratra faráře, jeho rodinu. Prosíme tě za naše staršovstvo, za pracovníky sboru, za naší varhanici a další muzikanty, prosíme Tě za sestru kurátorku.

Prosíme tě, abychom přijali nové zpěvníky s otevřeným srdcem a ony se už brzo staly čerstvou rosou, osvěžením našeho společenství.

A ve chvíli ticha tě prosíme každý sám za sebe, co nám právě leží na srdci… A toto vše vložme do společné modlitby, kterou s Kristem a skrze Krista k tobě voláme: Otče náš…

Michal Janeček 5. 12. 2021

číslo 215, prosinec 2021